Wniosek o nadanie imienia Szkole Podstawowej w Nowych Kucicach
Na podstawie art. 111 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, 1000, 1290, 1669 i 2245) oraz na podstawie § 2 ust. 1. Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. 2019 poz. 502 ) Dyrektor szkoły w dniu 16.03.2020r. zwrócił się z wnioskiem w imieniu Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego do Organu Prowadzącego o nadanie z dniem 1 września 2020 roku imienia Wandy Chotomskiej – Szkole Podstawowej w Nowych Kucicach oraz o zaakceptowanie terminu uroczystości nadania imienia i sztandaru na dzień 14 października 2020r.
W dniu 15 maja 2020 roku Rada Gminy Dzierzążnia podjęła Uchwałę nr 127/XV/2020 w sprawie nadania imienia Szkole Podstawowej w Nowych Kucicach. Uchwała weszła w życie 1 września 2020 roku.
Od 1 września 2020 roku Szkoła Podstawowa w Nowych Kucicach nosi imię Wandy Chotomskiej
Dnia 14. 10.2020r. odbyła się oficjalna uroczystość nadania szkole imienia i poświęcenia i nadania sztandaru.
Wanda Chotomska
Wanda Chotomska urodziła się 26 października 1929 roku, była poetką, pisarką, autorką ponad dwustu książek i kilku tysięcy wierszy dla dzieci.
Tworzyła piosenki i słuchowiska radiowe.
Wielką popularność przyniosła jej kultowa dobranocka „Jacek i Agatka„.
Nazywano ją mistrzynią rymu, rytmu i zabawy słowem.
Dama Orderu Uśmiechu..
Pierwsze utwory publikowała na łamach „Świerszczyka” i „Świata młodych”, w którym wspólnie z Mironem Białoszewskim podpisywała wiersze jako Wanda Miron.
Zadebiutowała w 1958 roku książką „Tere-Fere” zawierającą 30 humorystycznych utworów po mistrzowsku zilustrowanych przez Bohdana Butenkę.
Krytycy podkreślają, że w swoich utworach Chotomska kontynuowała najlepsze literackie tradycje Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, ona sama odpowiadała zaś, że to przecież nic trudnego.
„Nigdy nie chciałam pisać dla dorosłych (…)”
„Dla mnie pisanie jest jak praca domowa. Mam temat, który sama sobie zadaję i po prostu piszę.”
Wanda Chotomska napisała kilkaset popularnych utworów dla dzieci i młodzieży.
Najsłynniejsze z nich to rymowana opowiastka o „Tadku Niejadku„, kultowe „Kurczę blade„, „Chłopak na opak” czy „Gdyby Tygrysy jadły irysy„.
Wspólnie z Bohdanem Butenką stworzyła także cykl wierszowanych historyjek o „Pannie Kreseczce” i „Panu Motorku„, które w odcinkach drukowane byłe w „Świerszczyku”.
Kolejne pokolenia czytelników zaczytywały się też m.in. w książkach „Tere-fere” i „Dzieciach pana Astronoma”.
Jednak Wanda Chotomska do historii przeszła także jako autorka „Jacka i Agatki”, bijącej rekordy popularności pierwszej dobranocki dla dzieci pokazywanej w Telewizji Polskiej od 1962 roku przez dziesięć lat.
W 2003 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta RP Sztuka Młodym.
Jej książka „Drzewo z czerwonym żaglem” została wpisana na Listę Honorową IBBY.
W roku 2003 otrzymała medal Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości.
W 2016 roku w wydawnictwie Marginesy ukazała się pierwsza biografia pisarki.
Wanda Chotomska opowiedziała Barbarze Gawryluk nie tylko o swoich najważniejszych bohaterach literackich, ale też o wojennym dorastaniu i trudnych rodzinnych losach, o Warszawie, przyjaźni z Mironem Białoszewskim i zmaganiach literatów z cenzurą w ponurych czasach stalinowskich.
Zmarła 2 sierpnia 2017 roku w Warszawie.
SZTANDAR
Sztandar szkoły ma kształt kwadratu o wymiarach 100cm na 100cm, drzewiec o wysokości 2m 20cm zakończony jest okuciem z metalowym orłem. Całość obszyta jest złotymi frędzlami.
Tło Awersu jest w kolorze białym. W środkowej części nad otwartą księgą umieszczone jest symboliczne pióro, z którego jasno niebieskie ptaki podrywają się do lotu. Obok księgi wyhaftowano napis „ Podróże na piórze” – tytuł jednego z utworów Wandy Chotomskiej – patronki szkoły. W górnej części awersu znajduje się srebrny napis: Szkoła Podstawowa, a w dolnej – nazwa szkoły: im. Wandy Chotomskiej w Nowych Kucicach”.
Rewers jest koloru biało-czerwonego. Na tym tle umieszczone jest godło państwowe – orzeł srebrno – złoty z głową ozdobioną złotą koroną – zwróconą w prawo. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Nad orłem widnieje napis: Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka. W dolnej części w półkolu znajdują się liście laurowe symbolizujące męstwo, odwagę i zwycięstwo.
Sztandar dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski – Narodu, symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie.
Pamiętając o jego wymowie – należy okazywać mu cześć i godnie mu służyć.