Początki Szkoły Podstawowej w Nowych Kucicach sięgają roku 1910. Wtedy to w budynku plebanii została zorganizowana szkoła, w której uczyła pani Malanowska.

Po roku 1914 szkoła została przeniesiona do pana Władysława Wierzchowskiego, ponieważ budynek plebanii został zajęty przez księdza parafii Gumino. W ówczesnych czasach uczyła pani Adamkiewicz. 

W 1920 roku szkoła znowu znajdowała się w miejscu plebanii, gdzie uczyli: pan Rokicki, pani Brzozowska oraz pan Olewiński wraz żoną – do roku 1939.
Po wyzwoleniu szkoła  funkcjonowała w budynku parafialnym i trzy klasy w pałacu po dawnym właścicielu majątku Kucic. Początkowo pracował tam pan Olewiński z żoną, pan Podczaski, później pan Brzostek, pani Koczko, pani Kuźniewska i pani Wichowska. Następnie w szkole uczył pan Stępiński z żoną, pan Kowalski i pani Deruszewska. W roku szkolnym 1952 – 1953 na miejsce pana Stępińskiego przyszedł pan Lewandowski z żoną, pani Sobecka, pani Kozakiewicz. W następnych latach w szkole również uczył pan Jędrzejewski i pani Kostrzewa. W tych latach wystąpiono z wnioskiem na budowę nowej szkoły, która początkowo miała znajdować się w budynku po starej suszarni. Jednak nie doszło to do skutku, a już wiosną 1959 roku został wprowadzony plan budowy nowej szkoły. W czerwcu tego samego roku rozpoczęto prace związane z budową.

Pałac

  Rok szkolny 1960/61 rozpoczął się jeszcze w starym budynku, ale za kilka dni tj.: dnia 5 września 1960 roku został oddany już do użytku nowy budynek szkolny, w którym znajdowały się 4 sale lekcyjne, świetlica, kuchnia i kancelaria oraz hol, który miał służyć jako sala gimnastyczna. Obok holu znajdowały się duże szatnie. Oprócz budynku szkolnego był jeszcze budynek gospodarczy, w którym znajdował się opał i ubikacje. Do pracy w tym czasie przyszła pani Elżbieta Olszewska. Praca w nowych warunkach (na ówczesne czasy) była dobra, dzieci były cały czas razem, nie musiały już przechodzić do drugiego budynku. Wiosną 1961 roku zaczęły się prace przy porządkowaniu obejścia szkoły. Komitet Rodzicielski postanowił ogrodzić cały teren szkolny. W   roku szkolnym 1961/62 po raz pierwszy na Choince Noworocznej wystąpił szkolny zespół muzyczny, kierowany przez pana Eugeniusza Chotomskiego, który liczył 30 członków. Instrumenty pozyskano ze szkoły w Sarnowie.

Odbiór budynku
Wyprowadzka z pałacu
Uczniowie pomagają przy przenoszeniu szkoły do nowego budynku

           W kolejnych latach stopniowo ulepszano warunki w szkole, np.: montowano szafki na obuwie. W roku 1962 zasadzono zieleń ( żywopłot i drzewa ). Tego samego roku przy pomocy rodziców i starszych uczniów zostały wykonane prace porządkowe boiska. Został uporządkowany trójkąt od szkoły do szosy i do drogi polnej i założone ogródki kwiatowe. W 1963 roku powstała pracownia techniczna.  

Rok szkolny 1999/2000 przyniósł zmianę organizacyjną szkoły. Wynikało to z przeprowadzonej reformy oświatowej. Szkoła w Nowych Kucicach z ośmioletniej stała się szkoła sześcioletnią.

Jednocześnie z biegiem czasu istniejący budynek  przestał zaspakajać potrzeby szkoły w związku z czym w 1999r. Władze Gminy postanowiły rozbudować Szkołę.

Do istniejącego już budynku szkoły, w 2000 roku dobudowano nową część, w której znajdowały się: hol, pomieszczenia sanitarne, kotłownia i sekretariat. W 2003 roku powstały plany dotyczące budowy sali sportowej wraz z zapleczem sportowym. Nowy obiekt został oddany do użytku w 2006r. W nowej części szkoły oprócz sali gimnastycznej z zapleczem powstały sale lekcyjne i pomieszczenie biblioteki szkolnej. W 2007r.  do użytku zostało oddane boisko wielofunkcyjne i zmodernizowano tereny zieleni wokół szkoły. Również w tym samym roku przy szkole utworzono plac zabaw dla najmłodszych dzieci. Ponadto w następnych latach stara część budynku szkoły została ocieplona, położono nową elewację, wymieniono pokrycie dachu i utwardzono teren przed szkołą. Sale lekcyjne sukcesywnie odnawiano i wyposażano w sprzęt multimedialny.

W roku szkolnym 2018/2019 Szkoła Podstawowa w Nowych Kucicach na skutek ponownej reformy oświatowej stała się szkołą ośmioletnią.

Na kartach historii Szkoły Podstawowej w Nowych Kucicach w obecnie istniejącym budynku zapisali się następujący Dyrektorzy:

Lata 1960 – 1991 – Władysław Jędrzejewski

Lata 1991 – 1993 – Alicja Kozaczyńska

Lata 1993 – 1997 – Andrzej Zabłocki

Lata 1997 – 2003 – Sława Augustynowicz

Lata 2003 – 2019  – Bożena Nowakowska

Z dniem 1 września 2019 roku funkcję dyrektora szkoły pełni Joanna Opolska – Lisińska, której stanowisko to zostało powierzone w wyniku przeprowadzonego konkursu.

W ferie i wakacje 2020r. w szkole został przeprowadzony remont korytarzy, jadalni, pokoju nauczycielskiego, pokoju pedagoga i psychologa oraz pięciu sal lekcyjnych . 🙂

jadalnia

W 60 rocznicę powstania – 14 października 2020 r. – Szkole Podstawowej w Nowych Kucicach oficjalnie zostało nadane imię, z którym placówka będzie się utożsamiała i wyróżniała w gronie innych, okolicznych szkół. To niewątpliwie wielki sukces całej społeczności szkolnej. Zadaniem szkoły jest nauczanie, ale również wychowanie, pomaganie młodzieży w odnajdowaniu własnej tożsamości, określaniu swojego miejsca we współczesnym świecie i poszukiwaniu wzorów do naśladowania. Szkoła jest w pomniejszeniu odbiciem społeczności, wewnątrz której i dla której funkcjonuje, a wychowanie – procesem, dla którego trudno wyznaczyć granice. On trwa cały czas, z udziałem nauczycieli, rodziców i otaczającego świata. Przy wyborze patrona Grono Pedagogiczne, Rodzice i Uczniowie Szkoły poszukiwali wzoru do naśladowania. Wybrano osobę, która może być autorytetem dla wychowanków Szkoły– Wandę Chotomską.

Wanda Chotomska – patron Szkoły

14 października 2020r. nadano Szkole również sztandar, który dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski – Narodu, symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie.

Sztandar szkoły ma kształt kwadratu o wymiarach 100cm na 100cm, drzewiec o wysokości 2m 20cm zakończony jest okuciem z metalowym orłem. Całość obszyta jest złotymi frędzlami. Tło Awersu jest w kolorze białym. W środkowej części nad otwartą księgą umieszczone jest symboliczne pióro, z którego jasno niebieskie ptaki podrywają się do lotu. Obok księgi wyhaftowano napis „ Podróże na piórze” – tytuł jednego z utworów Wandy Chotomskiej – patronki szkoły. W górnej części awersu znajduje się srebrny napis: Szkoła Podstawowa, a w dolnej – nazwa szkoły: im. Wandy Chotomskiej w Nowych Kucicach”. Rewers jest koloru biało-czerwonego. Na tym tle umieszczone jest godło państwowe – orzeł srebrno – złoty z głową ozdobioną złotą koroną – zwróconą w prawo. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Nad orłem widnieje napis: Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka. W dolnej części w półkolu znajdują się liście laurowe symbolizujące męstwo, odwagę i zwycięstwo.



Uroczystość nadania szkole imienia oraz poświęcenia i nadania sztandaru odbyła się według następującego planu:

Plan uroczystości:

1. Godz. 10.00 – Msza święta w Kościele pw. Świętej Trójcy w Kucicach

– Poświęcenie sztandaru

2. Godz. 11.00 – Uroczystość w szkole

– powitanie gości

– odczytanie Uchwały Rady Gminy o nadaniu SP w Nowych Kucicach imienia – Wandy Chotomskiej

– umocowanie gwoździ na drzewcu sztandaru

– wręczenie sztandaru dyrektorowi szkoły

– przekazanie sztandaru uczniom

– prezentacja sztandaru

– ślubowanie uczniów na otrzymany sztandar

– wyprowadzenie sztandaru

– zabranie głosu przez chętnych gości

– część artystyczna w wykonaniu uczniów SP im. Wandy Chotomskiej w Nowych Kucicach

– podziękowanie

Gość honorowy – Pani Ewa Chotomska


logo szkoły

W roku szkolnym 2019/2020 nasza Szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, programu MEN -Rezerwa Oświatowa Subwencji Ogólnej oraz Mazowieckiego programu przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego. Efektem udziału w w/w programach jest wyposażenie szkoły w roku szkolnym 2020/2021 w pomoce dydaktyczne do 5 klasopracowni (biologicznej, geograficznej, chemicznej, fizycznej i informatycznej) oraz 2 sal lekcyjnych za łączną kwotę 190 000 zł i zakup150 książek do szkolnej biblioteki. 🙂

klasopracownia informatyczna
biblioteka
sala lekcyjna

W listopadzie 2020r. Organ Prowadzący oddał do użytku społeczności szkolnej utwardzony kostką brukową plac, dzięki któremu, niewątpliwie podniósł się komfort użytkowania przyszkolnego terenu. 🙂

W ferie 2021 r. wyremontowaliśmy klasopracownię geograficzną i informatyczną 🙂

W wakacje 2021r. przy szkole został utworzony „Jeżykowy zagajnik”- miejsce, gdzie mogą się odbywać zajęcia w plenerze z przyrody, biologii, plastyki. To również wspaniałe miejsce do zaczerpnięcia świeżego powietrza podczas przerw międzylekcyjnych i organizacji zajęć integracyjnych. W „Jeżykowym zagajniku” dzieci mogą podglądać życie jeży, jerzyków, wiewiórek, trzmieli i innych zwierzątek oraz wzrost różnych roślin.

W wakacje 2021r. również zostały wyremontowane 2 toalety, sala oddziału przedszkolnego oraz ogrodzenie wokół terenu szkoły.

Jesienią 2021 na placu zabaw pojawił się przepiękny statek „Czerwony Żagiel”, dzięki któremu nasze dzieci „mogą zwiedzać” najdalsze zakątki Świata:)

W grudniu 2021r. w ramach programu ” Laboratoria Przyszłości”, którego celem jest budowanie wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka)do Szkoły zostały zakupione innowacyjne pomoce dydaktyczne, dzięki którym zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Gogle wirtualnej rzeczywistości
Sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, mikrofony, oświetlenie etc.)
oświetlenie do realizacji nagrań – lampa LED
drukarka 3D

Mikrokontroler z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami
 Stacja lutownicza

W ferie 2022 roku w szkole wyremontowano zaplecze przy jadalni służące do wydawania posiłków i mycia naczyń oraz zmieniono nawierzchnię podłogową w łączniku szkoły

W marcu przed szkołą stanęło CZERWONE SERCE na plastikowe nakrętki.

Akcja zbiórki plastikowych nakrętek równocześnie wspomaga pomoc osobom niepełnosprawnym, recycling i umożliwia okolicznym mieszkańcom w świadomy i łatwy sposób pozbywanie się plastikowych ŚMIECI.

W kwietniu 2022 roku postanowiliśmy stworzyć w Jeżykowym Zagajniku przyszkolną kwietną łąkę – bioróżnorodną oazę, która daje schronienie i pokarm owadom i ptakom.

Wspólnie udowodniliśmy, że tworzenie miododajnych łąk, to nie tylko
zabawa, integracja i spędzanie czasu na świeżym powietrzu, ale to przede
wszystkim ochrona środowiska i bioróżnorodności oraz nauka poszanowania
życia różnych organizmów, które tworzą nasz ekosystem.

W maju 2022r. w trzech salach zamontowano klimatyzację, a na okna w sali gimnastycznej zostały zakupione verticale

W wakacje 2022r. wyremontowana została biblioteka oraz klasopracownia biologiczna i chemiczno-fizyczna

w grudniu 2022r. do nauki podczas zajęć specjalistycznych i dydaktyczno-wyrównawczych zakupiono monitor multimedialny wraz z terapeutycznymi programami

Do klasopracowni informatycznej zakupiono 5 zestawów komputerowych wraz z oprogramowaniem, dzięki czemu łącznie z wcześniej pozyskanymi 8 zestawami komputerowymi z Mazowieckiego programu przygotowania szkół, nauczycieli i uczniów do nauczania zdalnego w klasopracowni znajduje się 13 nowych stanowisk do nauki podczas zajęć informatycznych

Do jednej sali lekcyjnej został zakupiony segment do przechowywania pomocy naukowych i rzeczy uczniów
W ferie 2023 zmodernizowano parkiet na sali gimnastycznej
W wakacje 2023 wyremontowana została toaleta na piętrze .

Zimą 2023 / 2024r. zakupiono:

altanę do Jeżykowego Zagajnika
krzesła do szkolnej jadalni
Do siedmiu sal lekcyjnych oraz sekretariatu – verticale
Do dwóch sal lekcyjnych – stoły uczniowskie oraz krzesła